הסכם גירושין ידידותי – יש חיה כזאת?

תהליך הגירושין הינו תהליך מורכב וקשה, הגורם לטלטלות רגשיות ומזעזע את שגרת החיים ואת התא המשפחתי היציב והמוכר. תחושות התסכול, החרדות והפחדים מהמשבר מלווים את שני בני הזוג (ללא קשר למי שיזם את הגירושין) ואת הילדים.

למרות הקשיים, חשוב לשים את הרגשות השליליים בצד, להפעיל שיקולים רציונאליים ולחתור להסכם גירושין ידידותי והוגן, כדי לא לפגוע באף אחד מהצדדים ובעיקר לא בילדים התמימים.

איך מתגרשים נכון?
לעיתים קיימים פערים גדולים בין בני הזוג ו/או נגרמים נזקים בלתי הפיכים  ואז הפתרון הנכון והראוי לכל הצדדים, הוא פירוק החבילה.
זה אמנם נשמע יומרני, אך יש דרך לסיים את הנישואין בצורה מכובדת וידידותית, המתחשבת בצרכים הייחודיים של כל אחד ואחד מבני המשפחה.

איך עושים את זה?

גישור לגירושין – במרבית המקרים, גישור מהווה דרך לסיים את הנישואין בדרך ידידותית יותר (בהשוואה לתהליך תביעת גירושין בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה).
גישור מאפשר, למעשה, ניהול משא ומתן ליצירת הסכם פשרה, המסדיר מראש את הסוגיות בכל ההיבטים הרלוונטיים לתחום – חלוקת רכוש בגירושין, משמורת ילדים, מזונות, מגורים ועוד.

מספר טיפים לניהול גישור תקין:

  • התמחות המגשר – בשלב הראשון, חשוב לבחור מגשר וותיק ומנוסה, המתמחה בתחום המעמד האישי. כיוון שמדובר בתחום מורכב ורב ממדי, אין להתפשר בבחירת מגשר מתאים.
  • מגשר נטרלי ונטול פניות – המגשר חייב להיות נטול פניות ולהתייחס לדרישות ולצרכים של כל אחד מבני הזוג בצורה אובייקטיבית. כדי לוודא בחירה נכוונה, חשוב הן להקפיד לבחור מגשר, שאין לו יחסי קרבה כלשהם לאחד הצדדים והן להתחלק בסכום ההוצאות באופן שווה.
  • גמישות – בניגוד להליך תביעת גירושין דרך בית דין רבני או בית משפט לענייני משפחה, תהליך הגישור הינו גמיש ודיסקרטי, בכל שלביו ועד לגיבוש הסכם פשרה, המקובל על כל הצדדים. כדי להפיק את מיטב היתרונות מתהליך הגישור ועל מנת למנוע את הצורך להגיע לבית משפט, חשוב להעלות לדיון את כל הסוגיות וההתלבטויות בכל התחומים הרלוונטיים, מבלי להשאיר קצוות פתוחים. גמישות מחשבתית, מכוונת לפשרה והשאיפה ליצור הסכם, בו כל הצדדים נשכרים (כולל הילדים), תאפשרנה תהליך גישור איכותי ופרודוקטיבי (וגם משתלם מבחינה כלכלית).
  • מסמך חתום – הנפקת מסמך חתום על ידי שני הצדדים, אשר כולל את ההסכמה לגבי כל הסוגיות שעלו בדיון, הינו הכרחי למניעת עימותים מיותרים ובלתי ידידותיים בבית המשפט.

אין ספק כי כל תהליך גירושין טומן בחובו לא מעט אתגרים וקשיים רגשיים, המשפיעים באופן ישיר הן על שני בני הזוג והן על הצאצאים.

הסכם גירושין ידידותי שנעשה בתהליך פרודוקטיבי של גישור הוא הפתרון האידיאלי לסיום מערכת היחסים בצורה כנה ומכבדת, המייצגת את האינטרסים של כולם, ללא יוצא מן הכלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *