האם חייבים להתגרש ברבנות? מדריך מקוצר להליך גירושין בבית הדין הרבני

כל גבר או אישה בתחילת הליך הגירושין, נתקלים בהתלבטות המכרעת – גירושין בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. לרוב, איננו מכירים לעומק את נהלי הגירושין לפני שאנו נדרשים להם בעצמנו, ועל כן איננו מודעים לחלוקת התפקידים והשוני בין שתי ההערכאות, האזרחי והרבני.

בישראל הליך גירושין  בין יהודים מתנהל תמיד, בחלקו או כולו, בפני בית הדין הרבני.

במדריך זה, ריכזנו עבורכם את כל מה שצריך לדעת על השלבים השונים בהליך הגירושין הרבני.

חשוב לציין כי בסוגיה חשובה, משמעותית וקובעת גורלות כמו זו, קיימת חשיבות עליונה להיוועץ תחילה, מהר ככל הניתן, בעורך דין מוביל המתמחה בתחום דיני המשפחה.

משרד עו"ד ענת גוטליב – שטיינמץ, הוא מהמובילים בתחום דיני משפחה, מלווה ומייצג את לקוחותיו בהכנת תביעות וכתבי הגנה, בהגשת בקשות ותגובות שוטפות, בדיונים בבית הדין הרבני ובערעורים לערכאות גבוהות.

בבית הדין הרבני, נדונים שני סוגים של תיקי גירושין:

לבית הדין הרבני סמכות בלעדית בנושא מתן הגט, אולם לבית המשפט לענייני משפחה סמכות מקבילה בסוגיות נוספות הכרוכות בתביעות הגירושין, וקיימים הבדלים מהותיים ומשפיעים בין אופן ניהול הליך הגירושין בבית הדין הרבני לעומת דרך ניהולם בבית המשפט לענייני משפחה.

  • בית הדין הרבני דן על פי ההלכה היהודית והמשפט העברי.
    גירושין ביהדות חייבים להתבצע על דעתם של שני הצדדים ובהסכמה, ועל כן סוגיית הגט הופכת במקרים מסוימים למקח על רכוש, מזונות הילדים, משמורת, ועוד. גברים המסרבים להעניק גט עשויים במקרים רבים לזכות לעמדת לחץ וליתרון.
    בסוגיית דמי מזונות נוטה בית הדין הרבני לפסוק סכומים נמוכים יחסית.
  • בית המשפט לענייני משפחה דן על פי החוק הישראלי החילוני ובפסיקתו שם דגש גם על ערכי יסוד בשיטת המשפט הישראלי, דוגמת שוויון זכויות וטובת הילד. בסוגיית דמי מזונות נוטה בית המשפט לענייני משפחה לפסוק סכומים הגבוהים באופן ניכר.

במקרים בהם סוגיות תביעת הגירושין, בהן חלוקת רכוש, דמי המזונות ואחזקת ילדים, נוהלו בבית המשפט לענייני משפחה, יובא ההסכם המוסדר לתהליך אישור בבית המשפט הרבני, בנוכחות שלושה דיינים (או פחות, בהסכמת שני הצדדים). חשוב לדעת, כי שלבי הגירושין וסידור טקס הגט עשויים להימשך זמן רב, כאשר בחלקו המתנה ממושכת לדיון או לדיין.

בדיון לאישור הסכם הגירושין, ייפגשו לראשונה הדיינים עם בני הזוג ויעסקו תחילה ברצונם להתגרש ובמניעים שלהם. כאשר מתרשם בית הדין כי שני הצדדים נחרצים בדעתם להתגרש, פונים הדיינים לשלב אישור הסכם הגירושין ולא מתעכבים על הסיבות לגירושין.

בית הדין הרבני יעבור על הסכם המחייב את אישורו. בית הדין ירצה להשתכנע כי ההסכם בוצע ונחתם ללא כפיה ומרצונם החופשי של שני בני הזוג ומתוך מודעות ונכונות מלאה לתוצאותיו.

בית הדין יוודא כי בני הזוג אינם חיים עוד ביחד באותו בית וכי לא מקיימים יחד חיים משותפים ולאחר מכן יאשר את ההסכם, עם תוקף של פסק דין.

השלב האחרון בתהליך, הינו שלב טקס סידור הגט. טקס סידור הגט מורכב מארבעה שלבים: בירור השמות, ביטול המודעות, כתיבת הגט על ידי הסופר ומסירת הגט.

השלב הראשון, בירור השמות, עשוי להיערך ביום נפרד משאר הטקס, אך, שלושת השלבים הנוספים יבואו כרצף אחיד באותו היום. בסיומו של הטקס יפנה כל אחד מבני הזוג לדרכו החדשה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *