עו"ד גירושין

מהו תהליך התרת נישואין אזרחיים?

בשנים האחרונות יותר ויותר זוגות בוחרים למסד את הקשר ביניהם באמצעות חתונה אזרחית בחו"ל (שכן נישואין אזרחיים שנערכו בארץ אינם מוכרים ע"י משרד הפנים).

בעוד שישנם זוגות שבוחרים מרצונם החופשי להינשא בטקס אזרחי ולא בטקס דתי (למרות שמבחינה הלכתית יכלו להינשא כדת וכדין), ישנם גם זוגות שנישאים בחתונה אזרחית כיוון שעל פי ההלכה הם מנועים מלהתחתן בנישואים אורתודוכסיים כדת משה וישראל – זוגות מעורבים (אחד מוגדר כיהודי והשני חסר דת), פסולי חיתון (כהן וגרושה), חד מיניים וכו'.

 

התרת נישואין לזוגות שנישאו בחתונה אזרחית:
כאן חשוב לעשות הפרדה בין זוגות שהתחתנו בחתונה אזרחית מתוך בחירה לבין זוגות שנישאו בטקס אזרחי מתוך אילוץ:
העובדה כי לבית הדין הרבני סמכות בלעדית לדון בגירושין של יהודים במדינת ישראל, מחייבת גם את בני הזוג שנישאו בחו"ל (קפריסין או פראג למשל) לעבור את התהליך של הגירושין בממסד זה (הכוונה, כמובן לבני זוג, המשתייכים לדת היהודית).
יחד עם זאת, הם יוכלו לבצע התרת נישואין ללא גט וללא צורך בהסכמת שני הצדדים, אלא על ידי מתן פסק דין רבני לגירושין. דהיינו בית הדין הרבני יבחן את הסיטואציה לגופו של עניין ואת היעדר היכולת לקיים שלום בית טרם מתן פסק הדין לגירושין.

לעומת זאת, נישואין אזרחיים הנערכים מתוך אילוץ (כאשר אין אפשרות לעריכת נישואין דתיים על פי חוקי ההלכה), נחשבים כ"נישואין לחומרא" ולכן במקרים של רצון לפירוק החבילה, יהיה צורך ב"גט לחומרא". (התרת נישואין ללא גט תישקל רק במקרים קיצוניים, עקב סרבנות בלתי מוצדקת למתן גט, היעלמות של בן או בת זוג וכו').

 

כאשר מדובר בחתונה אזרחית של זוגות מעורבים (יהודי ובן דת אחרת) תהליך התרת הנישואין יתחיל בפניה לבית המשפט העליון, על מנת שיקבע מי הסמכות המשפטית לדון במקרה (בית המשפט לענייני משפחה המתמחה בדיני משפחה או בית הדין הדתי הרלוונטי).

באם אחד מבני הזוג משתייך לדת היהודית, יפנה סגן נשיא בית המשפט לענייני משפחה לבית הדין הרבני הגדול, כדי שזה יקבע האם יש צורך בהליך גירושין על פי הדין הדתי.
במידה שיחליט בית הדין הרבני כי אין צורך בגירושין, יקבל בית המשפט לענייני משפחה את הבקשה להתרת נישואין.

 

בהקשר הזה, ראוי לציין כי פנייה, מבעוד מועד, לעו"ד גירושין, המתמחה בתחום דיני משפחה תקצר ותייעל את תהליך התרת הנישואין, תחסוך ריצות וכיתותי רגליים בין בתי משפט ובתי הדין הרבניים ותייצג את צרכי הלקוח וזכויותיו, בכל ההיבטים הנדרשים (מזונות אישה, מזונות ילדים, חלוקת רכוש, משמורת, ניהול משא ומתן אפקטיבי מול עורכי דין אחרים וכו').

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *