8 דברים שכל מתגרש חייב לדעת על דמי המזונות

כיצד נקבעים דמי מזונות מינימליים? כיצד מחושבים דמי המזונות עבור כמה ילדים? האם ניתן להפחית או להעלות את דמי המזונות לאחר הפסיקה? אספנו עבורכם 8 פרטים שכל אחד חייב לדעת, על אחת ההכרעות המשמעותיות ביותר בהליך הגירושין.

אחד השלבים המשמעותיים ביותר כלכלית בהליך הגירושין של בני זוג, הוא קביעת גובה דמי מזונות הילדים. טובת הילד היא המנווטת את החלטת בית במשפט, אולם גובה המזונות משתנה ממקרה למקרה ותלוי בגורמים לא מעטים. הנה 8  דברים שכל אדם הנמצא בתהליך גירושין חייב לדעת על דמי המזונות:

  1. הסכום המינימאלי שעל אב לשלם עבור כל אחד מילדיו הוא 1200 ₪ בכל חודש, זאת לכיסוי צרכיו הבסיסיים של הילד הכוללים: ביגוד, הנעלה, סיוע רפואי ומזון.
  2. הכנסות האב והכנסות האם מהווים גורם בקביעת גובה דמי המזונות. בית המשפט עשוי לשקלל בסכום ההכנסות גם תוספות שכר, כגון הפרשות לגמול, זכויות סוציאליות, רכב וכדומה.
  3. דמי המזונות ייקבעו לפי כושר השתכרות של האב, ולא לפי עבודתו בפועל. במידה והאב מסוגל לעבוד במשרה מלאה דמי המזונות יחושבו בהתאם.
  4. אמצעים כלכליים נוספים, כגון בעלות על נכסי נדל"ן, נלקחים אף הם בחשבון לחישוב דמי המזונות, מתוך הנחה שניתן לממש את ערכם על מנת לספק את צרכי הילדים.
  5. הוצאות עבור מותרות, דוגמת חופשות, מתנות ודמי כיס, יחשבו לדין צדקה. לאב חובה מוחלטת לגבי מזונות ילדיו עד גיל 6, כולל דיני הצדקה, ואילו מגיל 6 ועד גיל 15, שני ההורים מתבקשים לחלוק ביניהם בדיני הצדקה.
  6. מגיל 15 ועד לגיל 18, יחלקו ההורים את תשלום כל דמי המזונות ביניהם, שווה בשווה.
  7. כאשר ישנו ילד משותף אחד, יידרש האב לשלם שליש מהוצאות המדור של האם (חשמל, ארנונה וכדומה). עבור שני ילדים יידרש האב לשלם 40% מההוצאות, עבור שלושה ילדים יידרש ל- 50%.
  8. פסק דין בנושא מזונות ילדים הוא אינו עובדה מוגמרת וניתן לשנותו. בני הזוג יכולים לפנות לבית המשפט לשינוי גובה המזונות, בעקבות שינוי נסיבות מהותי בתנאים בהם נקבעו דמי המזונות, כגון שינוי בהשתכרות אחד הצדדים, שינוי בצרכי הילדים או מעבר למשמורת משותפת של בני הזוג.

היכרות ותשומת לב לפרטים בתהליך הגירושין היא בעת חשיבות רבה, והיא משפיעה באופן ישיר על דמי המזונות אותם יקבע בין הדין. במשרד עו"ד ענת גוטליב-שטיינמץ אנו מקפידים לבחון כל מקרה גירושין לגופו, ומלווים אתכם באסטרטגיה אישית ייחודית לאורך כל הליך הגירושין.

אם אתם לפני או תוך כדי הליך גירושין, התייעצו עמנו כדי לדעת מה נוכל לעשות על מנת להוביל אתכם להסכם מזונות לשביעות רצונכם. צרו עמנו קשר עכשיו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *