6 כללים לניהול משא ומתן להסכם גירושין

לא פשוט להיפרד ברוח טובה בישראל. מרגע ההחלטה על גירושין, נראה כי המערכת המשפטית תהפוך אתכם מיד משותפים לחיים לשני צדדים נצים, ותוציא אתכם לקרב על הגשת תביעת הגירושין – גברים ממהרים לרבנות ונשים לבית הדין לענייני משפחה. המערכה המשפטית מתמשכת ויקרה, ועוללה להחריף עוד יותר את היחסים בין הצדדים וללבות את המתח בינכם.

אתם מצדכם, כנראה שהייתם עדיפים לפתור את זה אחרת. במקום להיגרר לבתי משפט, הייתם מעדיפים לנהל דין ודברים בינכם, ליישב את המחלוקות ולהגיע להבנות הדדיות שיקלו על כולם בהמשך הדרך. ניהול משא ומתן להסכם גירושין הוא מצב מתוח ועדין, בו עליכם לשלב בין ההגנה על הרצונות והמטרות שלכם, לבין הרתעה מפנייה להליכים משפטיים. כדי לנהל את המשא והמתן בדרך אסטרטגית שתשרת אתכם ותשיג לכם את מבוקשכם, חשוב שתלוו בעורך דין מנוסה המומחה בדיני משפחה.

כדי להצליח במשא ומתן ולסיים את הגירושין בשלום, דרושים תכנון ומחשבה אסטרטגיים. לפני היציאה לדרך, ישנם מספר כללים שכדאי לכל אחד להכיר:

 1. התייעצו בעורך דין לגירושין עוד בטרם תחליטו על משא ומתן
  לכל מקרה גירושין יש את המאפיינים הייחודיים לו, רק לאחר למידת כל הפרטים מומלץ להחליט באיזה תהליך מוטב לפתוח. במקרים מסוימים, על מנת להשיג תוצאות טובות, עדיף יהיה לפתוח בהליכים משפטיים לשם הרתעה, ולהיכנס לתהליך משא ומתן מעמדה של כוח.
 2. השקיעו זמן וחשיבה בתכנון מהלכי המשא ומתן
  ערכו יחד עם עורך דינכם רשימת מטרות מרכזיות אשר ברצונכם להשיג ודרגו את חשיבותן בעינכם. קבעו מראש ובתיאום מהן המטרות עליהן תהיו מוכנים להתפשר ומהן המטרות עליהן לא תסכימו להתפשר.
 3. ערכו משחק תפקידים
  משא ומתן בין בני זוג בפרידה הינו  סיטואציה רגשית ויצרית. כדי להיערך נכון, דמו יחד עם עורך דינכם מגוון אפשריות של השתלשלות המהלכים. על מנת לייצר מצג אמין שיכין אתכם היטב למשא ומתן, יהיה עליכם לספק פרטים חיוניים על בני זוגכם, על אופי נישואיכם, הקונפליקטים ביניכם, הרכוש המשותף, מצבכם הכלכלי, הילדים וכדומה.
 4. נהגו בביטחון והתנהלו בקור רוח
  גם אם אתם חשים בעמדת חולשה, חשוב שלא תחשפו את תחושותיכם. הציגו בטחון בכוחכם ותנו לבני הזוג להרגיש כי טרם חשפתם את יתרונותיכם. אל תעניקו לצד השני יתרון על ידי חשיפה מוקדמת של המטרות היקרות ללבכם או את סדרי העדיפויות שלכם.
 5. אל תיסחפו לאיומים ואל תיבהלו מהם
  איום עשוי להתפרש כחולשה ולהוריד מכוח ההרתעה. גם כאשר תיתקלו באיום או אולטימטום מהצד השני, אל תיבהלו. איומים משקפים את הלחץ והמצוקה של בני הזוג ובכך חושפים את נקודות התורפה של הצד השני.
 6. היזהרו ממוקשים משפטיים
  הסכם גירושין הוא נושא משפטי מורכב המצריך הבנה משפטית מעמיקה של עורך דין המומחה בדיני משפחה וגירושין. אי הכרת הדקויות בנוסחים המשפטיים עלולה להביא ליתרונות משמעותיים עבור הצד השני.

הכנה אסטרטגית מקיפה למשא ומתן בשילוב הבנה מעמיקה של המצב המשפטי, תבטיח לכם הסכם הגירושין שישרת אתכם, יגן על האינטרסים שלכם, ויקל עליכם את מהלך הגירושין.

החשיבות של תשומת לב לפרטים בתהליך הגירושין היא רבה. משרד עו"ד ענת גוטליב-שטיינמץ מקפיד לבחון כל מקרה גירושין לגופו, ומלווה אתכם באסטרטגיה ייחודית לאורך כל התהליך.

אם אתם לפני או תוך כדי הליך גירושין, התייעצו עמנו כדי לדעת מה נוכל לעשות על מנת להוביל אתכם לסיום הנישואין בתחושת הצלחה. צרו עמנו קשר עכשיו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *