נישואים גאים בישראל: 6 דברים שצריך לדעת על מיסוד קשר חד מיני

הם אמנם עדיין אינם מוכרים בישראל באופן רשמי, אך נישואים חד מיניים הופכים נפוצים יותר ויותר בשנים האחרונות • הנה 6 פרטים ועובדות שכדאי שתכירו אודות נישואין בישראל בין בני אותו המין
בוודאי יכולתם לנחש שמיסוד קשר זוגי בין בני אותו המין בישראל היא אינה משימה פשוטה במיוחד. נישואים חד מיניים אינם מתקיימים בישראל באופן רשמי, מאחר ובית הדין הרבני, המוסד המוסמך על נישואין בין יהודים בארץ, אינו מכיר בנישואים אלו. כמותו, גם מוסדות הדת המוסלמית והנוצרית בישראל, אינם מאפשרים נישואים חד מיניים.
עם זאת, בשנים האחרונות נפתחו בפני זוגות להט"בים אפשרויות חדשות להכרה בקשר הזוגי, וכיום יותר ויותר זוגות בוחרים להינשא באופן אלטרנטיבי. אז מה האפשרויות העומדות בפניכם בבואכם להינשא ולאילו פרטים כדאי לשים לב? אספנו לפניכם 6 עובדות שאתם צריכים לדעת על נישואים גאים בישראל:

 

1. רישום במשרד הפנים

בני זוג בני אותו מין, הנישאים במדינות המאפשרות נישואים חד מיניים, זכאים להירשם כנשואים במשרד הפנים, ויופיעו כך בתעודות הזהות ובמרשם האוכלוסין הישראלי. מוסדות רבים בארץ מסתמכים על הגדרת הנישואין בתעודת הזהות, אך עם זאת, על פי הדין הישראלי הרישום הוא בגדר פורמאליות בלבד ואין לו כל תוקף משפטי.
2. ידועים בציבור
בני זוג המקיימים יחד מסגרת משפחתית וכלכלית וחתומים על הסכם זוגיות, מוכרים בישראל כידועים בציבור. המעמד החוקי של זוגות ידועים בציבור דומה כמעט לחלוטין למעמדם של בני זוג נשואים, ובכלל זה החובות והזכויות החוקיות.
3. הסכם ממון לחיים משותפים
כאשר בני זוג בני אותו המין מחליטים על קיום חיים משותפים, מומלץ להסדיר ביניהם הסכם ממון, בדומה לכל זוג אחר העומד בפני נישואין. מטרת הסכם הממון היא להקל על חלוקת הרכוש בין בני הזוג במקרים של חלילה, פרידה עתידית או אסון.
4. טקס החתונה
זוגות חד מיניים רבים בוחרים לערוך טקסי חתונה אלטרנטיביים, בכדי לציין את מחויבותם אחד כלפי השני ולחגוג עם בני משפחתם וחברים. טקסים אלו מקלים בהכרה של בני זוג ככאלו המקיימים מסגרת חיים משותפת ובכך מחזקת את הוכחת מעמדם כידועים בציבור.
5. הכרה דתית
לא כל מוסדות הדת מתנכרות לבני זוג להט"בים. הרבנות הרפורמית בישראל, מכירה בזוגיות של בני אותו המין, אולם גם להכרה זו אין תוקף חוקי. הרבנות האורתודוקסית היא המפעילה הבלעדית של מוסדות הדת הרשמיים של מדינת ישראל.
6. הורות משותפת
במצבים בהם זוגות בני אותו המין ולהם ילד משותף מחליטים על פרידה, בית המשפט מורה, על פי החוק, על משמורת של ההורה הביולוגי בלבד. בית המשפט אינו מכיר בזכויות ההורה או ההורים הלא-ביולוגיים.

 

מיסוד קשר זוגי, הוא אירוע משמעותי המשפיע באופן רחב על חיינו, לכן חשיבות תשומת הלב לפרטים בתהליך רבה. גם בקשרים בין זוגות חד מיניים, חשוב לעגן את הקשר בהסכם זוגיות בעל תוקף חוקי, ובהליך זה, מומלץ כי יעמוד לצדכם משרד עורכי דין המנוסה בתחום הנישואים האזרחיים בעל התמחות בדיני משפחה.
משרד עו"ד ענת גוטליב-שטיינמץ מקפיד לבחון כל הסכם לגופו, להשקיע מחשבה רבה באופי בני הזוג ובצרכיהם ולגבש את הסכמות בני הזוג לכדי מסמך משפטי הוגן וברור.
מאחר והסכם הממון יכול להיחתם רק בפני נוטריון, נהנים לקוחותיה של עו"ד גוטליב-שטיינמץ, המשמשת גם כנוטריון מוסמך, מביצוע איכותי של כל הפעולות המשפטיות הנדרשות – משלב אפיון רצונות בני הזוג ועד לעריכת ההסכם ולאימותו –תחת קורת גג אחת.

 

מעוניינים לדעת יותר על נישואין בין בני אותו המין? צרו עמנו קשר עכשיו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *