למה חשוב לחתום על הסכם ממון לפני הנישואין?

כולנו שואפים לחיי נישואין יציבים, מפרים, מעצימים ומלאי אהבה והרמוניה שיימשכו לנצח נצחים.
לעיתים זה אכן מצליח אך לפעמים גם מערכות זוגיות מוצלחות, לא שורדות את האתגרים שהחיים מציבים להן בטווח הרחוק יותר.

לכן, גם כשהעתיד נראה ורוד ומבטיח, חשוב להקפיד לנסח הסכם ממון, טרם מעמד החתונה.

הסכם ממון הינו הסכם בכתב, המסדיר את כל הזכויות של כל אחד מהצדדים בגין הרכוש האישי ו/או המשותף למקרה, בו יחליטו לפרק את החבילה.
כמו כן, הוא עשוי להסדיר את האחריות המשותפת של בני הזוג בעת משבר, מחלה, אובדן כושר עבודה וכו'.

בהסכם הממון ניתן לכלול, למעשה, כל החלטה לגבי חלוקת רכוש בין הצדדים, לרבות רכוש ונכסים שהיו בבעלות אחד מבני הזוג טרם הנישואים וכן, רכוש עתידי כגון מתנות או ירושות, אשר אמורים להתקבל במהלך החיים המשותפים.
במילים אחרות, באמצעות הסכם ממון מפורט ויסודי, ניתן להסדיר הן את השיתוף והן את ההפרדה של הנכסים השונים.

הסכם ממון – למה צריך אותו?

  • היתרון העיקרי בהסכם ממון הינו הפחתה ניכרת של קונפליקטים העלולים להיווצר  בתהליך הגירושין ואת הנזק (הנפשי והחומרי) אשר עלול להיגרם הן לבני הזוג והן לילדים.
  • תביעת גירושין ברבנות עלולה לכלול (מצד התובע) תביעות הנוגעות לדמי מזונות, חלוקת רכוש,  משמורת בלעדית על הילדים וכו'. תביעות בבית הדין הרבני ותביעות אזרחיות עלולות להיות יקרות וממושכות ולהותיר צד אחד פגוע יותר.
    לעומת זאת, הסכם ממון מוסכם מראש, מאפשר שמירה על הרכוש המשפחתי ועל הזכויות האישיות והמשותפות של כל אחד מבני הזוג בגין נכסים שצברו במהלך חייהם (ביחד ובנפרד).
  • הסכם הממון מאפשר לכל אחד מהצדדים להבטיח את זכויותיו בגין הרכוש והנכסים שצבר באופן עצמאי טרם הנישואים.
  • העובדה שניתן לכלול בהסכם הממון, סעיף הקובע את מועד חלוקת הרכוש (איזון משאבים), הרשום על כל אחד מבני הזוג בנפרד (מכונית פרטית, פוליסת ביטוח, קרנות השתלמות וכו'), מקלה אף היא ומקצרת את התהליך.

הסכם ממון – איך לעשות את זה נכון?

  • בשלב הראשון, חשוב לפנות לעורך דין המתמחה בענייני משפחה לצורך ניסוח הסכם משפטי, המייצג את צרכיהם וזכויותיהם של שני בני הזוג (את ההסכם רצוי, כאמור, לערוך טרם הנישואים).
  • הסכם ממון חייב לקבל אישור בית משפט לענייני משפחה או בית דין רבני, על מנת שיהיה לו תוקף חוקי.
  • הסכם ממון שנערך טרם הנישואים ניתן לאימות גם אצל הנוטריון.

חשוב לזכור כי הסכם הממון נועד להסדיר מראש חלוקת רכוש ונכסים, כדי למנוע עימותים וסבל מיותר. כל עוד נהנים בני הזוג ממערכת יחסים יציבה ותומכת, הטופס המשפטי הזה לא מאיים על טיב הקשר ואין לו כל משמעות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *