המדריך המהיר: מהם נישואים אזרחיים וכיצד ניתן לערוך חתונה אזרחית?

אתם עומדים סוף סוף לקשור את חייכם יחד ולמסד את הקשר בינכם. יתכן שכמו רבים אחרים הנמצאים באותן נסיבות משמחות, גם אתם מחפשים דרכים אלטרנטיבות להינשא מבלי לעבור דרך מוסד הרבנות.

על מנת לעשות סדר בבלגאן וכדי שתכירו את האפשרויות השונות העומדות בפניכם, ריכזנו עבורכם את הדברים החשובים ביותר שאתם צריכים לדעת בכל הנוגע לנישואים אזרחיים.

בין נישואים אזרחיים לבית הדין הרבני

נתחיל מההתחלה – כיום, לא קיימת אפשרות לנישואים אזרחיים בארץ, ואלה מתאפשרים אך ורק מחוץ לגבולות ישראל.

זוגות רבים אינם מעוניינים להינשא דרך הרבנות מסיבות אידיאולוגיות. אחרים פונים לנישואים אזרחיים כאשר לא ניתן להתחתן בנישואים דתיים מסיבות הלכתיות או כיוון שברצונם להינשא לבני זוג בני דת אחרת.

הודות להסכמים בינלאומיים עליהם חתומה ישראל, בני זוג הנישאים בחתונה אזרחית בחו"ל יוכרו על ידי משרד הפנים כזוג נשוי בישראל לכל לעניין חובות וזכויות. לאחר הנישואים בחו"ל, יפנו בני הזוג למשרד הפנים ויוכלו לשנות את מצבם הזוגי בתעודת הזהות ל"נשוי" ו"נשואה".

ומה לגבי גירושין? בישראל, כששני בני הזוג יהודים, לא ניתן יהיה לחמוק בישראל ממוסד הרבנות גם אם נישאתם בחתונה אזרחית. במקרה ותחליטו ביום מן הימים להתגרש ונרשמתם כבני זוג בישראל, תאלצו בכל זאת לעבור דרך בית הדין הרבני.
במקרים בהם בני הזוג המבקשים להתגרש אינם בני אותה הדת, הליך הגירושין בישראל יבוצע תחת קורת גגו של בית המשפט לענייני משפחה.

הורות ומשפחה

בניגוד למה שנהוג לחשוב, לנישואים אזרחיים אין כל השלכות על מעמד הילדים בישראל. מעמדם של ילדים לבני זוג שנישאו בחתונה אזרחית זהה לזה של כל שאר הילדים בישראל.

ההשתייכות הדתית של הילד, תיקבע בישראל לפי דת האם. אם ילד נולד לאם יהודייה הוא יירשם במרשם האוכלוסין כיהודי, ולא יתקל בכל קושי מיוחד להינשא, אפילו לא דרך הרבנות, כאשר יחפוץ בכך בעצמו ביום מן הימים.

איפה אפשר לעשות חתונה אזרחית?

51 מדינות ברחבי העולם מתירות כיום להינשא בחתונה אזרחית.

במרבית המקרים, ישראלים בוחרים לערוך נישואין אזרחיים בקפריסין, או פראג הנחשבים ליעדים קרובים ואטרקטיביים וכלכליים, מאחר וההליך הנישואים מביא עמו הוצאות כלכליות, הכוללות את אגרת הנישואין, עלות השהייה בחו"ל, כרטיסי הטיסה, תרגום מסמכים, הפסד ימי עבודה ועוד.
הנישואין במדינות אלו, מצריכים שהיה של מספר ימים לביצוע הסידורים הרלוונטיים ולעריכת טקס הנישואין באחת מלשכות הרישום הנמצאות בערים הגדולות.

ישנן כמובן, גם אופציות נוספות.
כאשר לאחד מבני הזוג אזרחות נוספת, למשל באחת ממדינות חבר העמים, ניתן להתחתן בנישואים אזרחיים במדינת האזרחות הזרה.
במערב אירופה ובארצות הברית נישאים ישראלים השוהים בחו"ל תקופות ארוכות, או ישראלים המתחתנים עם אזרחי המדינה הזרה. במזרח אסיה נישאים ישראלים עם בעלי אזרחות פיליפינית או סינית, לאחר הכרות בישראל או במהלך טיול.
בפרגוואי, לעומת זאת, ניתן להינשא באמצעות ייפוי כוח, ללא נוכחות אחד מבני הזוג. הליך זה עשוי להתאים לבני זוג אשר אחד מהם אינו יכול לצאת מישראל עקב פקיעת אשרת שהייה או מסיבות נוספות.

תנאים ברישום הנישואים האזרחיים

חשוב לשים לב כי הליך הנישואין משתנה ממדינה למדינה. לכל מדינה תנאים רישום שונים ומשך התהליך עשוי להיות תנודתי. טרום הנסיעה, יש להתעדכן ולהכיר היטב את ההליך במדינה בה בחרתם, על מנת שלא תהיו מופתעים מסיבות חוקיות לסירוב חיתון וכדי שלא תשכחו מסמכים חשובים.

במרבית המדינות, יידרשו בני הזוג להוכיח את חוקיות הנישואים מבחינת מצב משפחתי (רווק / גרוש / אלמן), לאמת כי הם עברו את הגיל המינימלי לחתונה, ולעיתים, לאשר כי עברו בדיקות רפואיות מתאימות. בנוסף, בני הזוג יידרשו לבדיקת אזרחות ותושבות, עבורה יצוידו בתעודות לידה, אישור מהמדינה בדבר אי מניעה חוקית להינשא ואסמכתאות נוספות.

כדי שהמסמכים הנדרשים יוכרו במדינה היעד, עליהם להיות חתומים בחותמת אפוסטיל. בישראל ניתן להשיג את החותמת בסניפי משרד הפנים.

חותמת אפוסטיל נדרשת גם על תעודת הנישואים, בעת הרישום כזוג נשוי בישראל לאחר החתונה וכמו כן, עליהם לקבל על כך אישור מטעם הקונסוליה הישראלית במדינה בה נישאו.
במדינות רבות, ניתן להשיג את חותמת האפוסטיל בבתי המשפט המקומיים או בסמוך למשרדים ממשלתיים.

ליווי משפטי והסכמי ממון וזוגיות

נישואים בכלל ונישואים אזרחיים בפרט, הם תחום משמעותי המשפיע באופן רחב על חיינו והחשיבות של תשומת לב לפרטים בתהליך רבה. כאשר אתם עומדים בפני נישואים אזרחיים, אתם חייבים לצדכם משרד עורכי דין המנוסה בתחום הנישואים האזרחיים בעל התמחות בדיני משפחה.

משרד עו"ד ענת גוטליב-שטיינמץ מקפיד לבחון כל הסכם לגופו, להשקיע מחשבה רבה באופי בני הזוג ובצרכיהם ולגבש את הסכמות בני הזוג לכדי מסמך משפטי הוגן וברור.

כמו במקרים נוספים, גם כאן ישנה חשיבות רבה לעריכת הסכם, אשר יקל על בני הזוג במקרה שחלילה יידרשו גירושין עתידיים, ולקבוע כבר בשלב החיובי וההסכמה הדדית, כיצד תבוצע חלוקה עתידית של רכוש, ובכך למנוע מלחמות סרק עתידיות.

בנוסף, מכיוון שהסכם הממון יכול להיחתם בפני נוטריון, נהנים לקוחותיה של עו"ד גוטליב-שטיינמץ, המשמשת גם כנוטריון מוסמך, מביצוע איכותי של כל הפעולות המשפטיות הנדרשות – משלב אפיון רצונות בני הזוג ועד לעריכת ההסכם ולאימותו –תחת קורת גג אחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *