גירושין בבית משפט אזרחי לענייני משפחה

הליך גירושין בבית הדין הרבני אל מול בית משפט לענייני משפחה

בני זוג נשואים, המעוניינים "לפרק את החבילה" יכולים לבצע הליך גירושין בבית הדין הרבני או בבית המשפט האזרחי לענייני משפחה.

בעוד שהנושאים השונים הקשורים להליך גירושין (חלוקת רכוש, דמי מזונות, משמורת ילדים ועוד) יידונו בערכאה, אליה פנה בן הזוג הראשון והזריז ביותר, נושא מתן הגט נמצא בסמכותו הבלעדית של בית הדין הרבני.

במילים אחרות, בית הדין הרבני הינו הגוף המוסמך היחיד המוסמך להכריז על גירושין בישראל בין בני זוג יהודים באמצעות טקס דתי – הלכתי, בו הגבר "מגרש" את האישה.

גירושין בבית הדין הרבני

חשוב לציין כי בהליך גירושין בבית הדין הרבני, הגט חייב להימסר ולהתקבל מתוך רצונם החופשי של שני בני הזוג, על מנת שייחשב כשר (אלא אם כן הכפייה לגרש נפסקה בבית הדין הרבני, על פי ההלכה).  בני הזוג יכולים לפנות יחדיו בבקשה משותפת להסדיר את הגט ולצורך כך עליהם להצטייד בתעודת נישואין, כתובה, אגרה ועדים המכירים את שניהם (ניתן להביא גם קרובים מדרגה ראשונה).

נוסח הגט ייכתב על גבי קלף בארמית (תהליך שעלול להימשך מספר שעות) ובסיומו, יתבצע טקס מסירת הגט, לפיו האישה משוחררת מקשר הנישואין לבעלה ומותרת לכל אדם.
במידה שרק אחד מבני הזוג מעוניין בהליך גירושין, תוגש על ידו תביעה לגט בבית הדין הרבני, במסגרתה יצטרך המעוניין בכך להציג עילה לגיטימית (עילה אחת או כמה עילות) שגרמה לו לרצות לסיים את קשר הנישואין.

על אף העובדה ששתי הערכאות המשפטיות המוסמכות לדון בענייני גירושין (בית הדין הרבני ובית המשפט האזרחי לענייני משפחה) כפופות לאותם חוקים, מחויבותו של בית הדין הרבני לדיני ההלכה, עלולה להביא לתוצאות שונות בפועל.

זו טעות נפוצה לחשוב כי בית הדין הרבני מפלה את הנשים, שכן, ההכרעה בנושאים השונים – רכוש, מזונות, משמורת ילדים וכו', נעשית בהתאם לעובדות המוצגות בכל מקרה לגופו. כך לדוגמה – בחלוקת הרכוש, יתייחסו לרישום השמי ולבעלות על הנכסים השונים.

עורך דין גירושין בתל אביב (ובכל רחבי הארץ) המתמחה בדיני אישות ומשפחה ומכיר את המטריה המשפטית של בית הדין הרבני, על בוריה, יכול לייצג כהלכה את האינטרסים של הלקוח וכן, לקצר ולייעל את הלוגיסטיקה הכרוכה בהליך גירושין.

גירושין בבית משפט אזרחי לענייני משפחה:

כאמור, בני זוג יכולים לנהל את הנושאים הכרוכים בהליך הגירושין (למעט הגט) גם בבית המשפט לענייני משפחה.
בית המשפט דן בנושאים הרלוונטיים להליך גירושין, כדוגמת – משמורת ילדים, מזונות אישה, מזונות ילדים (בנושא של מזונות ילדים ניתן לדון באופן בלעדי בבית משפט אזרחי), חלוקת ממון ועוד.

מומלץ לנסות לסיים את קשר הנישואין, בהסכמה הדדית, בצורה מכובדת ועל ידי הסכם פשרה, המייצג את האינטרסים של שני הצדדים, בכל ההיבטים הרלוונטיים (כלכלי, רגשי ועוד).
עורך דין גירושין בתל אביב וותיק, מקצועי ומוביל בתחומו יסייע בסיום קשר הנישואין, בדרך מכובדת, המייצגת באופן ראוי את הצרכים של כולם (כולל הילדים).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *